660 825 622

5 prostych kroków aby zrobić oryginalną ozdobę

18 grudnia 2017


Ozdoby wykonane własnoręcznie i do tego wydrukowane na drukarce 3D są świetnym pomysłem na zastąpienie szklanych bombek, są oryginalne i niespotykane. Robi się je w bardzo łatwy i szybki sposób.

 

 

Do wykonania ozdób użyłam dwóch stron internetowych. Pierwsza z nich to www.flaticon.com.  Jest to zbiór przeróżnych ikon i symboli. Strona jest przejrzysta, intuicyjna i naprawdę jest z czego wybierać. Fajne jest też to, że wybrane wzory wrzuca się do jednego koszyka i pobiera wszystkie na raz w wybranym formacie, rozdzielczości i kolorze. Do stworzenia ozdób wybrałam kilka świątecznych motywów i ściągnęłam je w formacie svg. Zwróćcie proszę uwagę aby motywy nie miały elementów narysowanych osobno np: uśmiechu czy guziczków jak w przypadku ciasteczkowego ludzika. Te elementy się wydrukują ale odpadną po odklejeniu ich od stołu drukarki.

Przechodzimy do następnej strony internetowej. Pobranych ikon w formacie svg używam na stronie www.tinkercad.com. TinkerCAD to darmowe narzędzie online do tworzenia i edycji modeli 3D. Program jest banalnie prosty w obsłudze i przyjazny nawet dla początkujących użytkowników.

 

Zabawa z Tinkercad, to tylko 5 kroków:

1. Pierwszym krokiem do zrobienia ozdoby jest rejestracja w programie. Następnie tworzymy nowy projekt w panelu sterowania ,  po wciśnięciu przycisku pojawia się płaszczyzna robocza wraz z menu po prawej stronie.

 

2. W prawym górnym rogu menu wciskamy przycisk do importowania pliku , po pojawieniu się okna ”Importuj kształty” importujemy pierwszą ikonkę, którą pobraliśmy z Flaticon. Niestety każdy plik trzeba przerabiać osobno ale nie jest to wcale dużo pracy.

 

3. Na ekranie ukazuje się kolejne okno „Importuj kształt 3D”. Zmieniamy skalę, ja przyjęłam 10% tak żeby uzyskać wymiar modelu około 5 cm x 5 cm. Pod skalą pojawia się przeliczony wymiar naszego projektu w mm, więc już na tym etapie możemy dopasować ikonkę do naszych zamierzeń. O tyle jest to pomocne, że nie musimy się obawiać utraty kształtu projektu.

 

4. Wciskamy przycisk importuj i na płaszczyźnie roboczej pojawia się grafika. Ustalamy jej wysokość poprzez  kliknięcie lewym przyciskiem myszki na obiekt. Pojawiają się wtedy małe kwadraciki, ten środkowy oznacza wysokość. Poruszając nim w górę lub w dół ustalamy wymiar, dla ozdób świątecznych przyjęłam 4 mm.

 

5. Na koniec w prawym górnym rogu wciskamy przycisk eksportuj i zapisujemy projekt w formacie stl.

 

W ten sposób zrobiłam 15 rożnych motywów i zajęło mi to około 30 min. Potem wystarczy już tylko wydrukować swoje projekty na drukarce 3D, zawiązać nitkę i cieszyć się piękną choinką.

 

Jeżeli nie macie własnej drukarki zawsze możecie swoje projekty przesłać do nas na maila poczta@3dforms.pl lub przez formularz. Na stronie umieszczona jest również wycena online modelu 3D.

 

Tak wyglądają gotowe ozdoby. Efekt jest super 😀

 

Ten post przygotowała dla was Ania